blokady na koła ( 20.02.20 r. )

Są miejsca newralgiczne w naszym mieście, gdzie kierowcy nic sobie nie robią z zakazów zatrzymywania i postoju. Tam straż miejska regularnie prowadzić będzie akcję zakładania blokad, by przestrzegać innych od pozostawiania samochodu w takim miejscu. Dotyczy to zazwyczaj punktów znajdujących się blisko przejścia dla pieszych i ograniczających pole widzenia lub ścieżek rowerowych, gdzie może dojść do kolizji jednośladu z autem , ale oczywiście i nie tylko w takich miejscach.


Widok żółtych, metalowych urządzeń na kołach źle zaparkowanych pojazdów działa wychowawczo na pozostałych. Jeżeli z jakiegoś powodu kierowcy nie zauważy znaku zakazującego zatrzymywanie pojazdu w konkretnym miejscu, to mogą dostrzec żółtą blokadę na kole innego auta. Na pewno jakikolwiek kierowca, który właśnie zaparkował obok zablokowanego samochodu zbagatelizuje taki  widok.


Przepisy dość jasno reguluję kwestię zakładania blokady na koła w przypadku nieprawidłowego parkowania. Art. 130a ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi:

- Pojazd może być unieruchomiony przez zastosowanie urządzenia do blokowania kół
w przypadku pozostawienia go w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nieutrudniającego ruchu lub niezagrażającego bezpieczeństwu

- Pojazd unieruchamia Policja lub straż gminna (miejska)

 

Urządzenie blokujące zakładane jest na przednie koło od strony kierowcy, a za wycieraczkę wkładana jest kartka z adresem i numerem kontaktowym, pod który należy zadzwonić w celu usunięcia blokady. Po zgłoszeniu na miejscu pojawi się patrol, który zdejmie blokadę.


Warto też wiedzieć, że zdjęcie blokady we własnym zakresie może być kosztowne. Uszkodzenie metalowego urządzenia wiąże się z konsekwencjami za zniszczenie mienia. Przywłaszczenie blokady oznacza skierowanie sprawy do sądu.Blokada nie stanowi dodatkowej sankcji. Nie oznacza zatem, że mandat za nieprawidłowe parkowanie po założeniu urządzenia blokującego będzie wyższy. W zależności od wykroczenia na kierowcę nakładany jest mandat karny w wysokości od 100 do 500 zł zgodnie z obowiązującym taryfikatorem. W niektórych przypadkach założenie blokady może zakończyć się jedynie pouczeniem. Każde bowiem wykroczenie rozpatrywane jest indywidualne biorąc pod uwagę okoliczności popełnionego czynu zabronionego. Oczywiście kierowca ma prawo do odmowy przyjęcia mandatu. Wówczas blokada zostanie zdemontowana, a sprawa trafi do sądu. 

 

 

 

 

 

 


 

POWRÓT  Drukuj  
right4.jpg
right5.jpg
right8.gif
ALH-facebook.jpg
pufp.jpg
right11.gif