jak zabezpieczyć znicze i kwiaty przed kradzieżą na cmentarzach

Służbom mundurowym mieszkańcy zazwyczaj nie zgłaszają kradzieży zniczy czy kwiatów, bo straty przeważnie nie przekraczają 250 złotych. – Inaczej jest z kradzieżą elementów wykonanych z metali kolorowych. To drogi i łakomy kąsek dla amatorów cudzej własności. Dlatego takie zgłoszenia trafiają się częściej – wyjaśniają policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Płocku.


Osoby handlujące w okolicach cmentarzy, częściej niż służby mundurowe słyszą o działalności hien cmentarnych. Klienci skarżą się sprzedawcom, że złodzieje kradną dosłownie wszystko: kwiaty, drogie znicze, a nawet nadpalone wkłady.

 

Przeczytaj, wypróbuj może hieny cmentarne nie okradną grobów Twoich bliskich. Farba olejna, marker, wosk– prostymi metodami można zabezpieczyć  znicze i wiązanki przed złodziejami na cmentarzu.


Uwaga ! Straż Miejska i Policja radzi:


-  Znicze można porysować np. śrubokrętem, nożem  lub pomalować flamastrem. Dzięki temu trwale go oznaczymy i nikt nie będzie chciał go kupić. Szklane lub plastikowe opakowania można też oznaczyć markerem lub farbą.

 

- Na sztucznych kwiatach od spodu również można zrobić widoczny ślad np. sprayem, farbą, lakierem do paznokci. Na liściach można np.  od spodu napisać inicjały lub zrobić długopisem drobny szlaczek. Inna prosta metoda na zniechęcenie złodzieja polega na pokapaniu woskiem na sztuczne kwiaty lub delikatnie je poprzepalać. Chodzi o to, żeby zrobić wyraźny znak, który będzie trudny do usunięcia.

 

- Żywe kwiaty, czy wiązanki też można popryskać farbą  w sprayu . Farba powinna mieć inny kolor niż kwiaty i dodatki. Nie jest to niszczenie kwiatów i wiązanek, tylko naznaczenie, by trudniej było ją ponownie sprzedać.

 

- Można, też  na zniczach czy wazonach i donicach, w których są kwiaty napisać markerem lub korektorem krótką dedykację dla zmarłego (np. "Tato, odszedłeś, ale w naszych sercach będziesz żył wiecznie - Twoje Ania i Agnieszka" itp.).

 

- Jeśli kupujesz mały znicz, lepszy jest lany, niż taki na wkład. Nie będzie się nadawał do ponownej sprzedaży, więc są małe szanse, że zostanie skradziony.

 

- Jeśli stawiamy na grobie kwiaty, lepszym pomysłem jest kamienny wazon na stałe przytwierdzony do nagrobka. Dodatkowo, jeśli chcemy umieścić w nim sztuczne kwiaty, które mają zostać tam na długo, sprawmy, aby trudno było je wyjąć (np. wsypując na dno wazonu piasek i przekładając go kilkoma ciężkimi kamieniami, dobrze jest też zagiąć dolne części ich łodyg i splątać je ze sobą).

 

- Wszelkie elementy metalowe, np. krzyże, figurki, powinny być przytwierdzone do grobowca na stałe.

 

- Jeśli znasz ludzi, którzy troszczą się o groby w pobliżu grobów Twoich bliskich, poproś ich, aby zwrócili uwagę, na groby Twoich bliskich.

POWRÓT  Drukuj  
right4.jpg
right5.jpg
right8.gif
ALH-facebook.jpg
pufp.jpg
right11.gif